-->

Άστοχος και χαμένος ο Πανθρακικός

18 Ιανουάριος 2017 Γράφτηκε από   Κώτσαρης Δημήτρης
Στα πλαίσια της 11ης αγωνιστική ο Πανθρακικός υποδέχθηκε στο ΔΑΚ Κομοτηνής τον Αγροτικό Αστέρα με στόχο την νίκη που θα τον ανέβαζε στην βαθμολογία. Το παιχνίδι για τον Πανθρακικό δεν εξελίχθηκε καλά καθώς βρέθηκε με γκολ στην πλάτη πολύ νωρίς και παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών του κυρίου Βασιλακάκη το σκορ παρέμεινε στο 0-1 και μοιραία ήρθε η 2η εντός έδρας ήττα των Θρακιωτών έπειτα απο εκείνη με τα Χανιά. Το παιχνίδι διεξήχθη  υπο το βλέμμα 130 φιλάθλων που παρά το κρύο βρέθηκαν στο ΔΑΚ.

Pre-game: Ο Πανθρακικός βρισκόταν πριν το παιχνίδι στην 12η θέση με 11 βαθμούς με ένα παιχνίδι περισσότερο σε σχέση με τον Αγροτικό Αστέρα ο οποίος είχε 16 βαθμούς και ήταν στην 5η θέση. Ο κύριος Βασιλακάκης προπονητής του Πανθρακικού στερήθηκε για ακόμη μια φορά φέτος της προσφοράς των Ψάλτη και Μυρθιανό αλλά και του Κουσίδη. Ο έτερος coach των Θεσσαλονικιών κύριος Νεντίδης δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα στη σημερινή αναμέτρηση.
Η εικόνα του παιχνιδιού:
Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ο Πανθρακικός ήταν καλύτερος απο τον αντίπαλο του. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Αγροτικός Αστέρας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και αιφνιδίασε τους Θρακιώτες με τον Γκέσιο έπειτα απο πάσα του Αργυρίου και λάθος εκτίμηση του Γκαραβέλη. Στη συνέχεια ο Πανθρακικός προσπάθησε να συνέλθει απο την ψυχρολουσία και ισσορόπησε έχοντας την κατοχή αλλα δεν έφτασε με αξιώσεις στην περιοχή του Γιακουμή του τερματοφύλακα του Αγροτικού Αστέρα. Απείλησε δύο μόνο φορές με τον Μπεκατώρο και τον Ηλιάδη στο 6ο και 23ο λεπτό αντίστοιχα. Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθρακικός ήταν καλύτερος καθώς ο Αγροτικός Αστέρας υποχώρησε στο γήπεδο. Ο Πανθρακικός είχε τουλάχιστον τρεις κλασσικές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσια αλλά ουτε το φάουλ του Πλέγα, ούτε το εξεπαφής σουτ  του Μπουγαΐδη αλλά ούτε το τετ α τετ του Κάρδαρη στις καθυστερήσεις βρήκαν στόχο. Ο Αγροτικός Αστέας απειλούσε κυρίως στις αντεπιθέσεις με τον ταχύτατο Γκέσιο και τον Δεινόπαπα που πέρασε στο παιχνίδι και απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν σχετικά εύκολα το υπέρ τους σκορ και έφυγαν θριαμβευτές απο την Κομοτηνή.
Οι φάσεις του αγώνα:
4ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Προηγείται ο Αγροτικος Αστέρας. Έπειτα απο μπαλιά του Αργυρίου προς τον Γκέσιο, ο Γκαραβέλης κάνει άστοχη έξοδο με τον Γκέσιος τσιμπάει τη μπάλα και απο πλάγια θέση σκοράρει στην κενή εστία για το 0-1.
6ο λεπτό: Σέντρα του Ηλιάδη προς τον Μπεκατώρο ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Αγροτικού Αστέρα, όμως το κακό πρώτο κοντρόλ που έκανε οδήγησε στο μπλοκάρισμα του Γιακουμή.
23ο λεπτό: Ακόμη μια ευκαιρία για τον Πανθρακικό με ένα κόρνερ απο δεξιά. Μέσα στην αναμπουμπούλα και τις κόντρες η μπάλα φτάνει στον Ηλιάδη ο οποίος σούταρε αλλα ο Γιακουμής με εξαιρετικά αντανακλαστικά διώχνει σε κόρνερ. Στη φάση αυτή τραυματίζεται ο Ηλιάδης και αντικαθίσταται απο τον Χαλκιαδάκη.
49ο λεπτό: Κάθετη μπαλιά του Δεινόπαπα στον Γκέσιο ο οποίος αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά απο πλάγια θέση θα σουτάρει με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει.
51ο λεπτό: Αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Πλέγα με τον Γιακουμή να εκτινάσσεται στο δεξί παρθυράκι παραχωρώντας το κορνε.
52ο λεπτό: Στην εκτέλεση του κόρνερ απο τον Πλέγα ο Πετρούσης έπιασε την πρώτη κεφαλιά και απο πλεονεκτική θέση ο Μπουγαΐδης αστόχησε.
57ο λεπτό: Ο Ζυγκερίδης επωφελείται μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ απο το σημείο του πέναλτι αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και έφτασε στα χέρια του Γιακουμή.
65ο λεπτό: Κόρνερ για τον Αγροτικό Αστέρα με τον Τεγούση, στο πρώτο δοκάρι παίρνει την κεφαλιά ο Γκέσιος αλλα ο Γκαραβέλης ήταν σωστά τοποθετημένος και απέκρουσε.
75ο λεπτό: Πάσα του Ζυγκερίδη προς τον Μπεκατώρο ο οποίος έξω απο την περιοχή έπιασε ένα ξερό σουτ με τη μία αλλά έστειλε τη μπάλα ξυστά απο το αριστερό δοκάρι του Γιακουμή.
87ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενουμένους με τον Δεινόπαπα να βγαίνει στην κόντρα και στο τετ α τετ με τον Γκαραβέλη πλάσαρε με το εξωτερικό άουτ.
92ο λεπτό: Ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον Πανθρακικό να κλέψει το βαθμό της ισοπαλίας με τον Κάρδαρη απέναντι απο τον Γιακουμή και τον τελευταίο να απλώνει το κορμί του αποκρούοντας το πλασέ του Κάρδαρη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Πανθρακικός (Κώστας Βασιλακάκης): Γκαραβέλης, Κάρδαρης, Πετρούσης, Μπουγαΐδης, Πολίμος, Ηλιάδης (Χαλκιαδάκης 28’ αλλά αποχωρεί και αυτός στο 74’ και μπαίνει ο Κυριαλάνης), Γαβριηλίδης, Πλέγας, Μπεκατώρος, Μήλιος (Νικόλτσης 65’), Ζυγκερίδης.
Αγροτικός Αστέρας (Νίκος Νεντίδης): Γιακουμής, Αργυρίου, Κουκόλης (Δεινόπαπας 45’), Βαφέας, Χατζής, Ουνγιαλίδης, Φιλίπε (Πάτο Μπάρι 81’), Θεοδωρίδης (Έππας 73’), Γκέσιος, Τεγούσης, Γκοτοβός.

MVP: Γιακουμής (Αγροτικός Αστέρας). Σπουδαία εμφάνιση απο τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων που ήταν βασικός υπαίτιος για την νίκη της ομάδας του. Έκανε τους παίκτες του Πανθρακικού να βλέπουν σαν σπιρτόκουτο την εστία του κάνοντας 3 σπουδαίες αποκρούσεις. Καλή εμφάνιση και απο τον σκόρερ Γκέσιο που έβαλε ένα αρκετά δύσκολο γκολ.
Μας άρεσε: Αρκετές ευκαιρίες απο τον Πανθρακικό και πάθος μέσα στο παιχνίδι παρά την ήττα. Αρκετά καλο κλίμα στον αγωνιστικό χώρο αλλά και έξω απο αυτό.
Δεν μας άρεσε: Η δυστοκία της ομάδας μας, οδήγησε στην 2η συνεχόμενη ήττα. Λίγος κόσμος ξανά στο ΔΑΚ.
Διαιτησία: Διαιτητής ήταν ο Σέζος του νομού Κιλκίς με βοηθούς τους Καμπερίδη-Μηναδάκη απο το νομό  Καβάλας και τέταρτο τον Δραγούση απο το Κιλκίς. Καλή διαιτησία μακριά απο τις κάρτες και ελάχιστες φάσεις προς αμφισβήτηση.

Μοιραστείτε το

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Το Rodopi Sports είναι ένα site το οποίο ασχολείται με τον ερασιτεχνικό αθλητισμό εδώ και 5 χρόνια περίπου. Ο αθλητικός κόσμος της Ροδόπης το γνωρίζει καλά. Ασχολούμαστε κυρίως με τον ερασιτεχνικό αθλητισμό, καθώς για τους επαγγελματίες υπάρχουν πολλά βήματα. Οι ερασιτέχνες αθλητές όμως τόσα χρόνια στερούνταν λόγου. Μέσω του Rodopi Sports λοιπόν γίνεται ο φίλαθλος κόσμος της Θράκης γνώστης του τι συμβαίνει στον πρωτογενή αθλητισμό της περιοχής μας. Σύμμαχοί μας σε αυτόν τον αγώνα είναι όλοι όσοι βάζουν ψυχή και χρόνο για τον αθλητισμό. Τουρνουά, βραβεύσεις, βιντεοσκοπήσεις κτλ είναι λίγα από αυτά που έχει κάνει το site προσπαθώντας να προωθήσει τον αθλητισμό της περιοχής μας. Η ανταπόκριση του κόσμου είναι μεγάλη και τον ευχαριστούμε θερμά γι αυτό. Εμείς συνεχίζουμε δυναμικά…