-->

Πήρε τον βαθμό μέσα στις Σέρρες

23 Ιανουάριος 2017 Γράφτηκε από   Σκουταρίδης Γιώργος
Με ένα υπερπολύτιμο βαθμό δραπέτευσε από τις Σέρρες η ομάδα του Πανθρακικού χθες το μεσημέρι και στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής. Οι παίκτες του κ. Βασιλακάκη έπαιξαν πολύ ωραία θυμίζοντας μας κάτι από τις περασμένες αγωνιστικές. Το τελικό 0-0 είναι εύθραυστο αποτέλεσμα και περισσότερο για το ποιος θα μπορούσε να πάρει το τρίποντο. Η γηπεδούχος ομάδα είχε δυο δοκάρια στο παιχνίδι αλλά και κάποιες καλές στιγμές. Αλλά και ο Πανθρακικός κάλλιστα θα μπορούσε να προηγηθεί αλλά και να αφήσει στον τόπο τους Σερραίους στο 87 λεπτό με την κεφαλιά του Περούση. Με τον βαθμό που μάζεψε η ομάδα του Πανθρακικού έφτασε τους 12 αλλά και την δωδέκατη θέση.
Από την αρχή του παιχνιδιού ο Πανθρακικός πατούσε πολύ καλά μέσα στο γήπεδο αφού είχε μια πολύ καλή οργανωμένη αμυντική γραμμή καθώς και ο χώρος του κέντρου πολλές φορές του ανοιγόταν. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με κάποια σουτ να απειλήσουν την εστία του Γκαραβέλη. Και το σουτ του Κανουλά αλλά και η κεφαλιά του Γκούτσα δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα για την ομάδα του κ. Διλμπέρη. Αυτές ουσιαστικά ήταν και οι δυο φάσεις που θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε σαν ευκαιρίες του πρώτου μέρος.
Στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε δυο λεπτά, συγκεκριμένα στο 56o & στο 57ο λεπτό ο Πανσερραϊκός θα φτάσει σε τέρμα αλλά τα δοκάρια του Πανθρακικού θα πουν όχι. Στην πρώτη φάση ο Τζελεπίδης θα κάνει το σουτ, η μπάλα θα σταματήσει στην συμβολή των δοκών, ενώ ο άτυχος της δεύτερης φάσης θα είναι ο Τσιμίκας που θα δει και αυτός μετά το συρτό σουτ που θα κάνει την μπάλα να αγγίζει το δοκάρι του Γκαραβέλη. Στο 66ο λεπτό ο Μπεκατώρου θα κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή για να φτάσουμε στο 87ο λεπτό όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πανθρακικού ο Πετρούσης με κεφαλιά δεν θα μπορέσει να νικήσει τον Μέλκα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π. Διλμπέρης): Μέλκα, Καψάλης, Τζέσι, Κάκκο(78' Κτιστόπουλος), Γκούρτσας, Παπατζίκος, Τσιμίκας, Ρούτσης(11' Κανούλας), Τσελεπίδης, Τσούτσης(84' Τάντιτς), Στέβιτς
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ(Κ. Βασιλακάκης): Γκαραβέλης, Πολίμος, Κάρδαρης, Μπουγαΐδης, Πετρούσης, Πλέγας, Γαβριηλίδης, Ρουσσάκης(63' Φουρκάν), Μήλιος, Ζιγκερίδης(80' Κωστίκος), Κυριαλάνης(61' Μπεκατώρος)