Ξανθιώτικο το 2ο τουρνουά Rodopisports

04 Ιούνιος 2017 Γράφτηκε από   Νασούδης Κώστας
Στο γήπεδο «Ιωάννης Στράντζαλης» στο Νέο Σιδηροχώρι, διεξήχθη σήμερα, το φετινό τουρνουά Rodopisports. Δύο εντεκάδες επίλεκτων του τοπικού μας ποδοσφαίρου, βρήκαν απέναντί τους περσινούς επίλεκτους της ΕΠΣ Ξάνθης, που είχαν κατακτήσει το αντίστοιχο Πανελλήνιο πρωτάθλημα και εκπροσώπησαν την Ελλάδα στο Regions Cup, όπου και αποκλείστηκαν από την δεύτερη φάση την τελευταία αγωνιστική. Το παιχνίδι διεξήχθη υπό καλές καιρικές συνθήκες και το παρακολούθησαν περίπου 50 άτομα.

Η εικόνα του παιχνιδιού
Η εντεκάδα που επέλεξε ο προπονητής των γηπεδούχων, κύριος Μπόζης, στο πρώτο μέρος, ανταπεξήλθε καλύτερα στο παιχνίδι, βάση των ευκαιριών που καταγράφηκαν αλλά και της εικόνας του παιχνιδιού. Ωστόσο έμειναν πίσω στο σκορ, από το 26’ με το εκπληκτικό γκολ που πέτυχε ο αρχηγός των Ξανθιωτών, Καραγκιόζης. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και εκμεταλλευόμενοι την αργοπορία των γηπεδούχων να βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο και μεταξύ τους, έφτασαν στο τελικό 0-2 στο 62’. Να σημειώσουμε πως το ματς είχε διάρκεια 80 λεπτών, 40 λεπτά για το κάθε ημίχρονο δηλαδή και το σκορ έχει την μικρότερη σημασία, μιας και ήταν ένα παιχνίδι γιορτή, που βοήθησε τους μεν γηπεδούχους να αποκτήσουν μία ακόμη ποδοσφαιρική εμπειρία στο τέλος της σεζόν παίζοντας με την πρωταθλήτρια Ελλάδας και τους μεν φιλοξενούμενους να ξεκινήσουν την προετοιμασία τους για την υπεράσπιση του τίτλου τους.

Το φιλμ του ματς
10’ Σέντρα του Ξενάκη, ο Ερκάν θα κάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα θα φύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κοράι.
12’ Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με το σουτ ου επιχείρησε ο Ερκάν να μην βρίσκει στόχο.
26’ ΓΚΟΛ! Η πρώτη ευκαιρία που παρουσιάστηκε στους φιλοξενούμενους δεν θα περάσει ανεκμετάλλευτη, αφού ο αρχηγός της ομάδας της Ξάνθης, Καραγκιόζης, κέρδισε την μπάλα από λάθος της άμυνας και βλέποντας τον Κορωνάκη εκτός θέσης, επιχείρησε ένα μακρινό, δυνατό, ψηλοκρεμαστό σουτ, που κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.
29’ Ο Αντωνιάδης θα κάνει το σουτ στην κίνηση όμως η μπάλα θα καταλήξει άουτ.
31’Λάθος του Κορωνάκη, ο Κυριαζίδης έκλεψε την μπάλα, σούταρε προς την κενή εστία, όμως ο Μπένεκος πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή και απομάκρυνε με κεφαλιά.
41’ Περάσαμε στο δεύτερο ημίχρονο, σουτ του Γκέκα, έδιωξε με τις γροθιές ο Ποιμενίδης.
45’ Σουτ του Κυριαζίδη η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.
48’ Νέο σουτ για τους φιλοξενούμενους με τον Κάτση αυτή τη φορά, το οποίο απομάκρυνε ο Ποιμενίδης.
58’ Άλλη μια προσπάθεια με σουτ από τον Κάτση, το οποίο ούτε τώρα θα βρει στόχο.
62’ ΓΚΟΛ! Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Κάτσης έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Σεφέρης στην προσπάθειά του να διώξει σε κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2.
68’ Νέα δύσκολη επέμβαση του Ποιμενίδη σε φάουλ του Τουργαϊδη.
72’ Ένα σουτ που θα επιχειρήσει ο Κάτσης, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από δεξί κάθετο δοκάρι.
77’ Τελευταία αξιόλογη στιγμή στο ματς και μοναδική των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο με το σουτ του Μαυράκη να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η εντεκάδα του πρώτου μέρους για την ΕΠΣ Θράκης:
Κορωνάκης, Πότσης, Τουρασανίδης, Μυστρίδης, Μπενέκος, Χουσεϊν Σαλήμ, Αντωνιάδης, Ξενάκης, Αμέτ Ερκάν, Φλέγγας, Γαλεάδης.

Η εντεκάδα του δεύτερου μέρους για την ΕΠΣ Θράκης: Ποιμενίδης, Ζαχαρόπουλος, Κουδούνης, Τζιαφάλλιας, Ταμάμης, Κυπιρτόγλου, Κόσιης, Σεφέρης, Μπόζης, Γιατσάι, Μαυράκης. Προπονητής: Μπόζης Αναστάσιος
Για την ΕΠΣ Ξάνθης αγωνίστηκαν οι: Κοράι, Μυλωνάς, Παπαδημητρίου, Ουγκούρ, Σαρηγιαννίδης Αλέξανδρος, Χακή, Τουργαϊδης, Κυριαζίδης, Καραγκιόζης, Μπουρλόγλου, Σαρηγιαννίδης Πέτρος, Γκέκας, Δόντσος, Κουτσομιχάλης, Νεζγκιούλ, Κάτσης, Κοτζαγκελίνης. Προπονητής: Απόστολος Κουτρουλός

περισσότερες φωτογραφίες ΕΔΩ

Μοιραστείτε το

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Το Rodopi Sports είναι ένα site το οποίο ασχολείται με τον ερασιτεχνικό αθλητισμό εδώ και 5 χρόνια περίπου. Ο αθλητικός κόσμος της Ροδόπης το γνωρίζει καλά. Ασχολούμαστε κυρίως με τον ερασιτεχνικό αθλητισμό, καθώς για τους επαγγελματίες υπάρχουν πολλά βήματα. Οι ερασιτέχνες αθλητές όμως τόσα χρόνια στερούνταν λόγου. Μέσω του Rodopi Sports λοιπόν γίνεται ο φίλαθλος κόσμος της Θράκης γνώστης του τι συμβαίνει στον πρωτογενή αθλητισμό της περιοχής μας. Σύμμαχοί μας σε αυτόν τον αγώνα είναι όλοι όσοι βάζουν ψυχή και χρόνο για τον αθλητισμό. Τουρνουά, βραβεύσεις, βιντεοσκοπήσεις κτλ είναι λίγα από αυτά που έχει κάνει το site προσπαθώντας να προωθήσει τον αθλητισμό της περιοχής μας. Η ανταπόκριση του κόσμου είναι μεγάλη και τον ευχαριστούμε θερμά γι αυτό. Εμείς συνεχίζουμε δυναμικά…