-->

Βούλιαξε στην Μεσσούνη ο Κομψάτος

29 Ιανουάριος 2017 Γράφτηκε από   Καλφόπουλος Χάρης
Σε ένα ματς για γερά νεύρα με πολύ ένταση και πάθος ο Πανθρακικός πήρε μια σπουδαία νίκη στη προσωρινή του έδρα στη Μεσούνη απέναντι στην δεύτερη καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος τον Κομψάτο Πολυάνθου στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Β ερασιτεχνικής κατηγορίας. Οι παίκτες του Βαγγέλη Κυργιαλάνη επικράτησαν με 2-1 του Κομψάτου  με τους φιλοξενούμενους να έχουν έντονα παράπονα από την διαιτησία του κύριου Ροίδο και των βοηθών του.
Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
Οι παίκτες του Πανθρακικού μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και πίεζαν από το πρώτο λεπτό τους αντιπάλους τους σε όλο το γήπεδο κάτι για το οποίο επιβραβεύθηκαν αφού στο 17ο  λεπτό κατάφεραν και άνοιξαν το σκορ με προβολή του Γιάζου. Οι παίκτες του Κομψάτου έψαξαν να βρουν τα πατήματα τους αλλά η συνολική εικόνα της ομάδας ήταν απογοητευτική αφού δεν τα πήγαν καλά στην κυκλοφορία της μπάλας με αποτέλεσμα να δίνουν κατοχή και χώρους στον Πανθρακικό. Κάποιες ατομικές ενέργειες του Αραμπατζή και μια σέντρα σουτ του Μακίδη που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γιαννόπουλου ήταν οι μόνες αξιόλογες φάσεις του Κομψάτου λίγο πριν δεχθεί το δεύτερο γκολ στο 40΄ από έναν κεραυνό που εξαπέλυσε μέσα από την μεγάλη περιοχή ο Ξενοδοχίδης Ηλίας. Λίγα λεπτά αργότερα μια υπόδειξη οφσάιντ από τον επόπτη της αναμέτρησης ήταν η αφορμή για έντονες αντιδράσεις από τους παίκτες του Κομψάτου. Στο 44΄ λίγο έλλειψε ο Πανθρακικός να πετύχει και τρίτο γκολ όταν σε μια σύγχυση της άμυνας του Κομψάτου ο Ξενοδοχίδης σούταρε από πλάγια θέση αλλά αυτή την φορά βρήκε τον Διαμάλη σε ετοιμότητα. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τον Πανθρακικό να προηγείται με κορυφαίους τους Αλεξόπουλο και Ξενοδοχίδη Χρ. οι οποίοι συνέβαλαν σημαντικά στην δημιουργία φάσεων αλλά και στην καλή κυκλοφορία της μπάλας.
Στο δεύτερο μέρος ο Κομψάτος θέλοντας να αλλάξει την εικόνα του προχώρησε σε 2 αλλαγές με τους Δημόπουλο και Χατζηαντωνίου να περνάνε στον αγώνα για να βοηθήσουν την ομάδα να ανακάμψει. Την πρώτη μεγάλη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο την είχε ο Πανθρακικός όταν από σέντρα του Ξενοδοχίδη δημιουργήθηκαν κάποιες κόντρες στην περιοχή με τελικό αποδέκτη τον Γιάζο ο οποίος σούταρε στην εστία του Διαμαλή ο οποίος ήταν πεσμένος στο χορτάρι αλλά την μπάλα έκοψε πάνω στην γραμμή ο Αμαξόπουλος κρατώντας την ομάδα του μες στο παιχνίδι. Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Πολυάνθου ανέβασε στροφές και απείλησε τον Πανθρακικό με κορυφαία στιγμή αυτή του 55΄ λεπτού όταν ο Αραμπατζής έβγαλε τον Χατζηαντωνίου σε θέση τετ-α-τετ αλλά αυτός δεν κατάφερε με διπλή προσπάθεια να νικήσει τον Γιαννόπουλο. Στην συνέχεια η ομάδα του Κομψάτου είχε την κατοχή πίεσε αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τα καρέ του Πανθρακικού. Στο 75΄ο Ξενοδοχίδης έβγαλε τον Γιάζο σε θέση τετ-α-τετ σε μια αντεπίθεση του Πανθρακικού ο τελευταίος όμως δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Από το 80΄και μετά το ματς μετατράπηκε σε ροντέο. Πολλά δυνατά μαρκαρίσματα πολλές κάρτες αψιμαχίες ανάμεσα στους παίκτες των 2 ομάδων και πολλές έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά των φιλοξενουμένων για τις αποφάσεις του κ. Ροίδη. Στο 92΄ ο Πουσκουλου μείωσε από τα 11 βήματα για την ομάδα του σε 2-1 σε μια υπόδειξη για χέρι του Πανούση και λίγα λεπτά αργότερα ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟ ΑΓΩΝΑ
1΄ : Σουτ του Κιοσσέ έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Γιαννόπουλος.
4΄ : Κάθετη μπαλιά του Αλεξόπουλου στην καρδιά της περιοχής ο Διαμαλής κάνει την έξοδο και προλαβαίνει τον Ξενοδοχίδη που παραμόνευε.
5’ : Κόρνερ για το Κομψάτο από αριστερά εκτέλεσε ο Τροκάνας, ο Φλωροκάπης πηδάει πιο ψηλά από όλους αλλά στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
17’ ΓΚΟΛ : Διαγώνια κάθετη μπαλιά του Αλεξόπουλου στην καρδιά της περιοχής ο Γιάζος προλαβαίνει αμυντικούς και τερματοφύλακα και με προβολή κάνει το 1-0
25’ : Μια σέντρα σουτ του Μακίδη από πλάγια θέση περνάει απ όλους και γλύφει το δεξί δοκάρι του Γιαννόπουλου ο οποίος έκανε κακή εκτίμηση της φάσης.
40’ ΓΚΟΛ : Ο Παπασσάβας σούταρε 2 φορές έξω από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στους αμυντικούς του Κομψάτου το τρίτο σουτ που επιχείρησε κόντραρε αλλά αυτή τη φορά έβγαλε τον Ξενοδοχίδη σε πλεονεκτική θέση από δεξιά και αυτός με δυνατό σουτ νικάει τον Διαμαλή και γράφει το 2-0
47’ : Σέντρα του Ξενοδοχίδη στην καρδιά της περιοχής εκεί γίνονται κάποιες κόντρες και βγάζουν τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Γιάζο ο οποίος σουτάρει στην εστία του εξουδετερωμένου Διαμαλή όμως ο Αμαξόπολους καιροφυλακτεί στην εστία και με προβολή πάνω στην γραμμή διώχνει τον κίνδυνο μακριά.
55’ : ο Αραμπατζής κάνει μια πολύ καλή ατομική προσπάθεια και πατάει περιοχή με μια κάθετη μπαλιά αδειάζει την άμυνα του Πανθρακικού και βγάζει τον Χατζηαντωνίου σε θέση τετ-α-τετ αυτός σε πρώτο χρόνο δεν μπορεί να νικήσει τον Γιαννόπουλο και σε δεύτερο σουτ που επιχειρεί έχουν προλάβει και τον μπλοκάρουν οι αμυντικοί του Πανθρακικού.
71΄: Κόρνερ για τον Πανθρακικό ο Διαμαλής κάνει κακή έξοδο και χάνει την μπάλα μετά από συνεχόμενες κόντρες ο Παπασάββας γίνεται αποδέκτης της μπάλας και κάνει ένα σουτ στην δεξιά γωνιά του τέρματος εκεί όπου διώχνει ο τερματοφύλακας ξανά σε κόρνερ
75’ : Μπαλία στην πλάτη της άμυνας του Κομψάτου από τον Ξενοδοχίδη βρίσκει τον Γιάζο ο οποίος βγαίνει σε  θέση τετ-α-τετ αλλά δεν σημαδεύει σωστά και στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
92’ ΓΚΟΛ : Πέναλτι για τους φιλοξενούμενους σε χέρι του Πανούση εκτελεί ο Πουσκουλου και μειώνει σε 2-1

Ο MVP ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ (ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ) Ο μεγαλόσωμος επιτελικός μέσος της ομάδας του Πανρθακικού ήταν σήμερα όλο το κέντρο της ομάδας. Μάρκαρε, πάσαρε , έτρεχε ήταν παντού. Χωρίς να κάνει κάποια εντυπωσιακή ενέργεια ή να πετύχει κάποιο γκολ έκανε αθόρυβη δουλειά στο κέντρο.
ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ
Η κατάσταση του γηπέδου ήταν τραγική  σίγουρα δεν επέτρεψε στους παίκτες να παίξουν όπως θα ήθελαν.
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Πολλά παράπονα άφησε η διαιτησία των Ροίδο, Δανδανίδη και Γαρδικιώτη στους παίκτες και των 2 ομάδων αλλά κυρίως στους φιλοξενούμενους. Από το 80΄και μετά ο ρέφερι είχε πολύ δουλειά να κάνει καθώς δημιουργήθηκαν πολλές αψιμαχίες μέσα στο γήπεδο ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: ΚΥΡΓΙΑΛΑΝΗΣ (ΠΡΟΠ.) ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ,ΤΕΚΕΛΗΣ,ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ,ΞΕΝΟΔΟΧΙΔΗΣ ΧΡ.,ΜΠΑΞΕΒΑΝΙΔΗΣ,ΠΑΝΟΥΣΗΣ,ΞΕΝΟΔΟΧΙΔΗΣ ΗΛ.,ΓΙΑΖΟΣ,ΠΑΠΑΣΑΒΒΑΣ,ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ,ΤΖΕΛΕΠΗΣ,ΑΦΕΝΤΟΥΛΙΔΗΣ,ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ,ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ,ΤΣΙΠΛΑΚΙΔΗΣ,ΝΕΣΤΟΡΙΔΗΣ,ΤΖΕΛΕΠΗΣ,ΧΑΖΤΗΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
ΚΟΜΨΑΤΟΣ ΠΟΛΥΑΝΘΟΥ: ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ(ΠΡΟΠ.) ΔΙΑΜΑΛΗΣ,ΧΑΛΗΛ,ΜΑΚΙΔΗΣ,ΑΜΑΞΟΠΟΥΛΟΣ,ΦΛΩΡΟΚΑΠΗΣ,ΜΠΕΚΗΡ ΣΟΦΤΑ,ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ,ΤΡΟΚΑΝΑΣ,ΚΙΟΣΣΕΣ,ΠΟΥΣΚΟΥΛΟΥ,ΣΤΟΓΙΑΝΤΖΗΣ,ΣΑΛΗ,ΤΑΣΟΥΔΗΣ,ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΙΟΥ,ΤΕΡΣΕΝΙΔΗΣ,ΝΑΣΟΥΔΗΣ