-->

Χ-αμένος ο Κομψάτος

18 Μάιος 2017 Γράφτηκε από   Καλφόπουλος Χαρής
Ο Κομψάτος δεν κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης και έτσι πλέον έμεινε εκτός διεκδίκησης της ανόδου. Η ομάδα του κ. Δημόπουλου έχασε μέσα από τα χέρια της ένα δικό της παιχνίδι στα τελευταία λεπτά του αγώνα όταν και δέχθηκε την ισοφάριση. Το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε  λήξει με εμφατικό σκορ και νίκη για τους γηπεδούχους καθώς έχασαν μοναδικές ευκαιρίες να πετύχουν κάποιος γκολ απέναντι σε έναν παθητικό Πανθρακικό ο οποίος δεν απείλησε ιδιαίτερα στον αγώνα.
Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Ο Κομψάτος μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά και έδειξε τις διαθέσεις του. Είχε την κατοχή, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης κυρίως στην τελική πάσα αλλά και η αστοχία των επιθετικών δεν τους επέτρεψε να καθαρίσουν το παιχνίδι. Δέκα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Σταμπολής με ωραία ατομική ενέργεια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 1-0. Ο Πανθρακικός αξίζει να σημειωθεί ότι έκανε την πρώτη αξιόλογη επίσκεψη στα καρέ του Διαμάλη στο 40ο λεπτό.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ιδανικές συνθήκες για τον Κομψάτο αλλά και Όσκαρ αναποτελεσματικότητας αφού οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδικές ευκαιρίες να πετύχουν το γκολ που θα κλείδωνε την νίκη. Και αφού ο Κομψάτος δεν κατάφερε να κλειδώσει την νίκη η μπάλα όπως πάντα τιμώρησε και 2 λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90’ ο Πανθρακικός από ένα στημένο θα πάρει το δώρο του Διαμάλη ο οποίος έκανε ένα τραγικό λάθος, από τα ελάχιστα του νεαρού ταλαντούχου γκολκίπερ του Κομψάτου φέτος, και ισοφάρισε σε 1-1. Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο πραγματικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να το χάσουν.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
1΄ Σέντρα του Δημόπουλου στην καρδιά της περιοχής κεφαλιά από τον Μακίδη η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γιαννόπουλου.
10’ Φάουλ του Αμαξόπουλου κεφαλιά του Κουβαλάκη η μπάλα λίγο έξω
15’ Ο Αμαξόπουλος θα κάνει ένα κλέψιμο της μπάλας έξω από την περιοχή και θα σουτάρει με την μια η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γιαννόπουλου.
16’ Ο Μακίδης θα κάνει μια ωραία ατομική προσπάθεια από δεξιά και θα βγάλει μια μπαλιά στην πλάτη της άμυνας εκεί θα πεταχτεί ο Τασούδης στην πορεία της μπάλας ο Γιαννόπουλος όμως ενστικτωδώς θα βγάλει σε κόρνερ.
32’ ΓΚΟΛ! Ο Σταμπολής με ωραία ατομική προσπάθεια από το κέντρο θα περάσει όποιον βρει μπροστά του θα πατήσει περιοχή και θα πλασάρει ψύχραιμα για το 1-0
40’ Παλικαρίσια προσπάθεια του Γεωργουζόπουλου από δεξιά για τον Πανθρακικό , θα βγάλει μια μπαλιά στο κέντρο της περιοχής για τον αφύλακτο Παπασάββα το πλασέ του τελευταίου όμως δεν θα βρει στόχο και θα περάσει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Διαμάλη
47’ Μπαλιά τρύπα του Μακίδη με τελικό αποδέκτη τον Αμαξόπουλο ο οποίος θα βγει ολομόναχος απέναντι στον Γιαννόπουλο ο νεαρός γκολκίπερ όμως έχει απάντηση στο πλασέ του χαφ του Κομψάτου.
49’ Ο Σταμπουλής βγήκε μόνος του από αριστερά στην περιοχή πέρασε και τον αντίπαλο γκολκίπερ όμως καθυστέρησε πολύ και το πλασέ του πρόλαβε και μπλόκαρε ο Γιαννόπουλος ο οποίος είχε επιστρέψει στη θέση του
88’ ΓΚΟΛ! Φάουλ για τον Πανθρακικό η μπάλα στην καρδιά της άμυνας του Κομψάτου ο Διαμαλής θα κάνει την έξοδο όμως η μπάλα θα φύγει από τα χέρια του και θα το εκμεταλλευτεί ο Μπαξεβανίδης ο οποίος θα πλασάρει στην κενή εστία για το 1-1

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Χούσκογλου , Γκιοσης και Γαρδικιώτης έκαναν γενικά μια καλή διαιτησία χωρίς μεγάλα προβλήματα. 2 φάσεις μόνο αμφισβητούμενες σε αντίστοιχα πέναλντι που ζήτησαν οι γηπεδούχοι τα ριπλέι του LegaTv θα μας ξεδιαλύνουν τις απορίες.