-->

Νική με άγχος για την ΑΕ Κομοτηνής

21 Νοέμβριος 2016 Γράφτηκε από   Σκιαδάς Γιώργος
Τρίτη και ‘φαρμακερή’ αγωνιστική για την Α2 Βόλεϊ Ανδρών στον δεύτερο όμιλο, για την ομάδα της Κομοτηνής που έφυγε με τους τρεις πρώτους βαθμούς της στο πρωτάθλημα. Στο κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής η Α.Ε Κομοτηνής επικράτησε της γειτονικής Γ.Ε Αλεξανδρούπολης με 3-1 και άρχισαν τα χαμόγελα στις τάξεις του κ. Γιαννακόπουλου. Με νέα ομάδα οι γηπεδούχοι, με όνειρα και φιλοδοξίες,  αγωνιστικά πλήρες για πρώτη φορά έδειξε ότι μπορεί να κάνει πολλά φέτος απέναντι στους φιλοξενούμενους που ψάχνουν τα πατήματά τους ως ομάδα. Η προσέλευση του κόσμου να ξεπερνά περίπου τους 50 φιλάθλους κάτι που βοήθησε την προσπάθεια των παικτών για υψηλότερο θέαμα.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
Οι φίλοι του βόλεϊ έπρεπε να περιμένουν λιγάκι διότι την προκαθορισμένη ώρα έναρξης του αγώνα υπήρχε σε εξέλιξη ο αγώνας της ομώνυμης ομάδας μπάσκετ της Κομοτηνής. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η γηπεδούχοι εμφανίστηκαν λίγο αγχωμένοι καθώς δεν επιθυμούσαν άλλη μια ήττα στην έδρα τους. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να τα έδωσαν όλα στο πρώτο σετ και να έμειναν από δυνάμεις και καθαρό μυαλό στο υπόλοιπο του ματς. Το πρώτο σετ κύλησε με πολλά λάθη από μεριάς Α.Ε.Κ αλλά με εμφανή ανωτερότητα της Γ.Ε.Α κυρίως σε μπλοκ (0-8) αλλά και στην επίθεση παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή έως και το τέλος του σετ κατακτώντας με 17-25 σε 22’. Στο δεύτερο σετ άρχισε να γίνεται ντέρμπι το παιχνίδι, με ποιο ισορροπημένο παιχνίδι κοντά στο φιλέ αλλά μικρή υπεροχή της Α.Ε.Κ. Μόνο μια φορά μπόρεσε η ομάδα του κ. Δυμήτσα να περάσει μπροστά στο σκορ (8-9), έκτοτε οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και κέρδισαν το σετ με 25-21 σε 25’. Η αρχή του τρίτου σετ έδειξε την Γ.Ε.Α ποιο αποφασισμένη(2-5) αλλά εκεί με πρωταγωνιστή  την αλλαγή του κ. Γιαννακόπουλου στην θέση 4 (Χρυσοστόμου αντί Χρηστουηλία) έγινε ένα 7-0 σερί και έκανε το σκορ 9-5! Έπειτα η ιστορία επαναλαμβάνετε με την Α.Ε.Κ να κερδίζει και το τρίτο σετ με 25-15 σε 21’! Τέταρτο και τελευταίο σετ οι γηπεδούχοι ήθελαν να κλειδώσουν το τρίποντο, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του σετ και να προηγούνται μάλιστα με 11-5! Όμως επειδή… μπάλα είναι και γυρίζει , η φιλοξενούμενοι με ένα ξέσπασμα καταφέρνουν να γυρίσουν και να ισοφαρίσουν στο 13-13! Πάλι όμως η ομάδα του Α. Γιαννακόπουλου βρήκε αποθέματα ενέργειας και με ένα μικρό σερί 3-0 κάνει το σκορ 16-13. Τέλος όταν και πάλι η διαφορά ήταν στο +3 για την Α.Ε.Κ και με τον Τερζόπουλο στο σέρβις με δύο συνεχόμενους άσους κλειδώνει την νίκη για την ομάδα του συνάμα σπεύδει χαρά σε περίπου 50 φιλάθλων της Α.Ε.Κομοτηνής.

Τι μας άρεσε
Ότι το παιχνίδι ήταν μια διαφήμιση για το Ελληνικό βόλεϊ , δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την αίγλη των ξένων πρωταθλημάτων από δύο ομάδες κίολας χαμηλού μπατζετ. Την προσέλευση του κόσμου στο γήπεδο με όμορφες παρουσίες. Τέλος παρών έλαβε και ο Ερυθρός Σταυρός που με την πάντα εθελοντική συνεισφορά του κάνει τον αγωνιστικό αθλητισμό ποιό ασφαλές!

Τι δεν μας άρεσε
Κατά την ταπεινή μου γνώμη όλα κύλησαν ομαλά

Διαιτησία
Αρκετά καλή διαιτησία με τους Α’ Δήμου Δ. και Β’ Κωστόπουλο Δ.

Στατιστική Ανάλυση
Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ Γ.Ε ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΜΠΛΟΚ 10 10
ΑΣΟΙ 5 2
ΧΑΜΕΝΑ ΣΕΡΒΙΣ 6 7

Συνθέσεις
Α.Ε. Κομοτηνής (Γιαννακόπουλος):  Δαλαβερένης, Φακακ, Χρηστουηλίας, Μαρούτσης, Λιοτάτης, Χαχτάρας Παπαιωάννου (Λ), Ανδρεάδης, Χατζηβλασίου, Βεργεμιτζίδης, Δημόπουλος(Λ), Τερζόγλου, Δεληγιαννίδης, Χρυσοστόμου
Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης( Δυμητζής): Μπαξεβανίδης (Λ), Κεσκίνης, Τιάκας, Τεκτονίδης, Ζαχαρούλης, Μπουφίδης, Φλετούρης, Γατέλας, Μπελεζής, Πετρίδης, Αλεξάκης

Μοιραστείτε το

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Το Rodopi Sports είναι ένα site το οποίο ασχολείται με τον ερασιτεχνικό αθλητισμό εδώ και 5 χρόνια περίπου. Ο αθλητικός κόσμος της Ροδόπης το γνωρίζει καλά. Ασχολούμαστε κυρίως με τον ερασιτεχνικό αθλητισμό, καθώς για τους επαγγελματίες υπάρχουν πολλά βήματα. Οι ερασιτέχνες αθλητές όμως τόσα χρόνια στερούνταν λόγου. Μέσω του Rodopi Sports λοιπόν γίνεται ο φίλαθλος κόσμος της Θράκης γνώστης του τι συμβαίνει στον πρωτογενή αθλητισμό της περιοχής μας. Σύμμαχοί μας σε αυτόν τον αγώνα είναι όλοι όσοι βάζουν ψυχή και χρόνο για τον αθλητισμό. Τουρνουά, βραβεύσεις, βιντεοσκοπήσεις κτλ είναι λίγα από αυτά που έχει κάνει το site προσπαθώντας να προωθήσει τον αθλητισμό της περιοχής μας. Η ανταπόκριση του κόσμου είναι μεγάλη και τον ευχαριστούμε θερμά γι αυτό. Εμείς συνεχίζουμε δυναμικά…