Καλό ξεκίνημα στο «Ιωάννης Στράντζαλης»

0
721

Χορταστικό ήταν το πρώτο ματς της σεζόν που έγινε στο γήπεδο «Ιωάννης Στράντζαλης». Η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου υποδέχτηκε την Δόξα Γρατινής, δυο σύλλογοι που θα πρωταγωνιστήσουν και αυτή την χρονιά στα ψηλά σκαλοπάτια της κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν επί των αντιπάλων με σκορ 3-1 εκμεταλλευόμενοι εις το ακέραιο τα λάθη των παικτών του Δίγκα. Το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο έκλεισε με 1-0 με τέρμα του Κρασώνη, ενώ η Γρατινή έφερε γρήγορα το ματς στα ίσα (49) δεν μπόρεσε να το κρατήσει και πέντε λεπτά αργότερα ο Στοΐνοβιτς με κοντινό πλασέ έφερε και πάλι την ομάδα του μπροστά. Το παιχνίδι και ο χορός των τερμάτων θα κλείσει με το γκολ του Λεφή από μέσα την περιοχή.

Ουσιαστικά και παρότι στο πρώτο μέρος μπήκε μόνο ένα γκολ, η ροή του αγώνα ήταν πολύ καλύτερη από την συνέχεια. Εμφανώς καλύτερο το συγκρότημα του Κουτσογιάννη έφτανε  σχετικά εύκολα στα αντίπαλα καρέ ενώ από την άλλη μεριά η Γρατινή είχε τον Μορφακίδη να είναι πολύ μόνος του κάνοντας πολλές κούρσες. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες αναλώθηκαν πέραν από το παιχνίδι στα σκληρά μαρκαρίσματα στα νεύρα αλλά και στις κάποιες καλές ευκαιρίες. Ο διαιτητής Χαρίτσης θα αναγκαστεί να βγάλει αρκετές κάρτες χρώματος κίτρινου, ενώ θα διακόψει το ματς για λίγο αφού κάποιοι φίλαθλοι τον έβριζαν. Οι φιλοξενούμενοι θα διαμαρτυρηθούν δις για πέναλτι ενώ στο 2-1 θα χάσουν ευκαιρία να ισοφαρίσουν αφού το σουτ του Κορωνάτη θα ακουμπήσει στον Τζελέπη και για λίγο δεν θα μπει στο πλεκτό.

Τα δυο λάθη από πλευράς τερματοφύλακα για τη Γρατινή έκριναν και το παιχνίδι. Αν και στο 2-1 η ευθύνη είναι συνολική για την αμυντική γραμμή το 3-1 μπήκε από λανθασμένη εκτίμηση του Ηλιάδη.

Πριν από το ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή προς την μνήμη του Νίκου Ντοσίδη, ενώ η τριπλέτα φορούσε μαύρα περιβραχιόνια.

Συνθέσεις

Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου: Κορωνάκης, Ανδρέου, Στοΐνοβιτς, Λεφής, Αραμπάς, Κούτρας, Πασχάλης, Λάσκαρης, Αθανασιάδης, Κρασώνης, Παπακωνσταντίνου

Δόξα Γρατινής: Ηλιάδης, Κακανούδης, Ρόιδος, Γιολδάσης, Παπαχρόνης, Καμζέλας, Νεαζή Αλή, Λεγάτος, Τζελέπης, Μορφακίδης, Μιχαλακέλης