Δραπέτευσε η Αναγέννηση από την Ξυλαγανή

0
563

Ενδεχομένως στο καλύτερο γήπεδο του νομού στην Ξυλαγανή, η τοπική ομάδα, ο Ορφέας υποδέχτηκε την Αναγέννηση Παγουρίων. Οι δύο σύλλογοι τερμάτισαν την περασμένη σεζόν στις ψηλές θέσεις των play out μιας και η εικόνα τους ήταν πολύ καλύτερη από τους άλλους αντιπάλους. Φέτος τα Παγούρια μπήκαν δυνατά στο πρωτάθλημα της Α Ερασιτεχνικής αφού κέρδισαν μέσα στην Ξυλαγανή με σκορ 1-3. Ο τεχνικός της Αναγέννησης έστησε πολύ καλά την ομάδα του μέσα στον αγωνιστικό χώρο και όταν του δόθηκε ευκαιρία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων και τα μετουσίωσε σε γκολ. Η Ξυλαγανή από την άλλη μπήκε στο ματς και κυνηγούσε το σκορ. Μπορεί να ήταν καλύτερη στην συνολική εικόνα από την αντίπαλη ομάδα ωστόσο έλειπε το κάτι παραπάνω για το συγκρότημα του Μυστρίδη. Το 0-1 προήρθε με αυτογκόλ του Ανδρέου για να ισοφαρίσει ο Ορφέας σε δυο λεπτά με τον Γεωργιάδη με κεφαλιά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αρκετός κόσμος που βρέθηκε στην κερκίδα του γηπέδου θαύμασε ένα καταπληκτικό τέρμα. Ο Κωνσταντής από το κέντρο περίπου έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά μέσα από την γραμμή της εστίας του Στράτα. Προς το τέλος το κερασάκι στην τούρτα θα το βάλει ο Αθανάσαρος με κοντινό πλασέ κάνοντας το 1-3.

Περισσότερη και καλή κυκλοφορία της μπάλας ο Ορφέας σχεδόν σε όλο το ματς. Η Αναγέννηση μας έδειξε ότι τους ήθελε περισσότερους τους τρεις βαθμούς. Ξαφνικές αντεπιθέσεις που αιφνιδιάζαν πολλές φορές τον αντίπαλο σύλλογο.

Ορφέας Ξυλαγανής:Στράτας,Γιαννακουδάκης, Ιωάννου, Ηλιόπουλος, Μπιλμπιλής, Παπαγεωργίου, Αδρέου, Γιαννακίδης, Χασάν, Γεωργιάδης, Χατζίδης

Αναγέννηση Παγουρίων: Πολυμένοφ, Ασλαματζίδης, Λιόλιος, Πολιτίδης, Μακρής, Μούλιος, Σβυντίδης, Κωνσταντής, Αθανάσαρος, Κεφής, Τοτονίδης,