Πρώτη νίκη της ΑΕΚ

0
184

Την πρώτη της νίκη πέτυχε χθες η ΑΕΚ για το league cap Νίκος Σαμαράς. Απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης επικράτησε με σκορ 3-1 στα σετ μια νίκη που ήρθε δύσκολα παρότι το σκορ λέει άλλα. Οι φιλοξενούμενοι στα δυο πρώτα σετ είχαν τον έλεγχο του αγώνα και ήταν μπροστά στο σκορ. Ωστόσο και στα δυο μέρη οι παίκτες της ΑΕΚ έδειξαν αποφασιστικότητα και θέληση περισσότερο από την αντίπαλη ομάδα. Το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων έγινε 2-1 ενώ στο τρίτο σετ η ομάδα της πόλης μας σε ένα ισορροπημένο σετ πήρε την νίκη και συνάμα τους τρεις βαθμούς.

Τα σετ: 26-24, 25-22, 21-25, 25-20.

Συνθέσεις

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. – 46% άριστες), Μπερτασόνι, Ρενάν 21 (14/19 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 9 (7/20 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. – 36% άριστες), Νουράνγκουα 17 (16/30 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 57% υπ. – 21% άριστες), Καβαρατζής.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Γκμίτροβιτς 32 (26/44 επ., 6 άσσοι), Φρίσεν 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 34% άριστες), Τουρανιάνιν 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στίγγας, Ριζόπουλος 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 81% υπ. – 63% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 43% υπ. – 30% άριστες), Αντωνιάδης (λ), Τσιουτσιουλούδης 2 (2 μπλοκ), Νικολακάκης, Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (1 άσσος ,1 μπλοκ).

* Οι πόντοι του ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 4 άσσοι, 46 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων και του ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 10 άσσοι, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.