Πέταξε ψηλά ο Αετός με τεσσάρα επί του Κοσμίου

0
579

Δεν ήταν ιδανική η συνέχεια του πρωταθλήματος για τον ΠΑΟΚ Κομοτηνής, αφού στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για φέτος ηττήθηκε με σκορ 1-4 από τον Αετό Ορφανού. Το τελικό αποτέλεσμα είναι και ο καθρέφτης της ποδοσφαιρικής εικόνας που αντίκρισαν οι περίπου 180 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο του ΔΑΚ. Οι Καβαλιώτες παρουσιάστηκαν καλύτεροι σε όλα τα σημεία έχοντας σε πολύ καλή μέρα σχεδόν όλους τους παίκτες τους. Από την άλλη το Κόσμιο φάνηκε να μην μπορεί να διαχειριστεί τις αγωνιστικές καταστάσεις που δημιουργούνταν μέσα στις γραμμές του γηπέδου και κυρίως όταν προηγήθηκε και μετά. Θα μπορούσαμε να προβάλουμε και μια δικαιολογία για τους παίκτες του Αϊβάζη και αυτή θα αφορούσε στο άγχος. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για το Κόσμιο αφού μόλις στο 2ο λεπτό προηγήθηκε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαυράκη. Υπήρξαν κάποιες καλές στιγμές και από τις δυο πλευρές, ωστόσο η μεγάλη φάση έγινε με τον Κυριακόπουλο και το πλασέ του μέσα από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Αετός εκμεταλλεύτηκε τις καθυστερήσεις που έδωσε ο διαιτητής και ισοφάρισε στο 46ο λεπτό με τον Παυλίδη Γιώργο.

Το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ήταν δραματικό για τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ. Σχεδόν κάθε κατεβασιά από τους φιλοξενούμενους μύριζε γκολ, κάτι που έγινε στο 50ο λεπτό όταν ο Δουμάνης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δεληγιάννη από το σημείο του πέναλτι. Τα πράγμα θα δυσκολέψουν ακόμα περισσότερο για τους γηπεδούχους όταν ο διαιτητής στην παραπάνω φάση θα αποβάλλει τον Ζάγκουλο με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Δουμάνης στο 67’ λεπτό θα κάνει το 1-3 , για να έρθει ο Νίκος Παυλίδης στο 87’ να κάνει το τελικό σκορ 1-4.

Σχεδόν όλοι οι παίκτες κυμάνθηκαν σε μέτρια επίπεδα από πλευράς Κοσμίου. Αυτός που ξεχώρισε πραγματικά ήταν ο Νάνος που έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει μακριά τον φορμαρισμένο Δουμάνη. Τις περισσότερες φορές το πέτυχε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ Κοσμίου: Δεληγιάννης, Νάνος(Βουλγαρής), Τζατζανάς(61 Τριαντος), Πλασταράς, Ζαγγούλο, Λεβεντέλης, Μαυράκης, Χατζητουλούσης, Ρουμπιές, Κυριακόπουλος(87 Ταχτζόγλου), Στοΐνοβιτς(Φανιάδης)

Αετός Ορφανού: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης,Κάπατσης, Κωνσταντινίδης, Παυλίδης Νίκος, Καραγιαννίδης, Εδέζι, Δαγκούλης, Παυλίδης Γιώργος, Δουμάνης, Σαββατιανός(56 Πατσιαβής)