Καλύτερος ο Μέγας πήρε το διπλό

0
495

Στις Σάπες και στο γήπεδο «Καλλιπάτειρα» η Ελπίδα Σάπων υποδέχτηκε τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής. Στην πρώτη αγωνιστική οι φιλοξενούμενοι φιλοδώρησαν με έξι τέρματα τον Ορφέα Στρύμης, ενώ οι γηπεδούχοι ηττηθήκαν μέσα στον «Ευάγγελος Αρβανιτίδης» από την Δόξα Σώστη με 1-0. Αν και βρισκόμαστε ακόμα στην αρχή αυτού του πρωταθλήματος μια τέτοια συνάντηση όπως η παραπάνω πάντα προσελκύει το ενδιαφέρον του ποδοσφαιρικού κόσμου. Και για αυτό άλλωστε στην κερκίδα ήταν παρόντες περίπου στα εκατό άτομα και από τις δυο πλευρές.  Το τελικό σκορ 0-3 αποδεικνύει την πολύ καλή αγωνιστική δεινότητα που έχουν οι παίκτες του Μπαχαρίδη αυτό το διάστημα. Σε όλο το ματς είχαν το έλεγχο του παιχνιδιού φτάνοντας δυο τουλάχιστον φορές κοντά στο τέρμα πριν από το 40ο λεπτό. Ο Γιαννακιτσίδης θα εκμεταλλευτεί την ωραία πάσα του Ρομπέρ και από κοντά θα κάνει το 0-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Με την ίδια ορμή του Μέγα ξεκίνησε και το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο και στο 55ο λεπτό από κόρνερ και κεφαλιά του Δραγανίδη θα γίνει το 0-2. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται ότι η μπάλα πέρασε από την εξωτερική πλευρά των διχτυών και όχι από μέσα.  Ο πολύ καλός Ρομπέρ με ατομική προσπάθεια θα διαμορφώσει το τελικό σκορ 0-3 που κρατάει τον Μέγα στην πρώτη θέση.

Για την Ελπίδα Σαπών δεν μπορούμε να πούμε και πολλά μιας και υπάρχει μια ανανεωτική διάθεση από την διοίκηση για την φετινή σεζόν. Το περίπου 90% είναι νέο αίμα και σίγουρα θέλει τον χρόνο της. Υπάρχει καλό υλικό στο ρόστερ του Χαριτόπουλου κάτι που επισήμανε και ο αντίπαλος προπονητής Νίκος Μπαχαρίδης.

Από το παιχνίδι δικαίως φωνάζουν οι γηπεδούχοι για μια φάση οφσάιντ, ενώ το δεύτερο τέρμα που δέχτηκαν έχει περάσει κανονικά μέσα από την εστία.

Ελπίδα Σαπών: Βλαδιμηρίδης, Εμμανουήλ, Μπαμπούρης, Πριφτής Παναγιωτόπουλος, Φούντας, Χαριτόπουλος, Καροτενούτο, Μπόζης, Γκέκας, Καρανικόλαος

Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου: Μπαϊράμ Ισμαήλ,Καρδάρης, Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος, Λειβαδιώτης, Τσιανάκας, Γιαννακιτσίδης, Καλογρανάς, Γκιρετλή Ναζήμ, Δραγανίδης Ρομπέρ.