Ναι ρε ΠΑΟΚ έχουμε και συνέχεια

0
327

Και ναι. Πέρασε και αυτό. Ο ΠΑΟΚ παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο εκτός με την Σπαρτάκ Μόσχας πήρε το εισιτήριο για τα play off. Σχεδόν ανώτεροι σε όλο το ματς οι παίκτες του Λουτσέσκου πανηγύρισαν επάξια την πρόκριση κάτι που δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Το τελικό 0-0 είναι απλώς είναι το σφράγισμα μιας προσπάθειας που ξεκίνησε την προηγούμενη εβδομάδα στην Θεσσαλονίκη. Όλοι καλοί και σταθεροί και γι’ αυτό δεν χρειάζεται και μεγάλη ανάλυση. Το  νόημα είναι ένα και ουσιώδες. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα έχει την ευκαιρία σε δυο εβδομάδες να διαπραγματευτεί μέσα στο γήπεδο με την Μπενφίκα την πρόκριση στους ομίλους που είναι όνειρο για κάθε ΠΑΟΚτση εδώ και πολλά χρόνια.

Μεγάλο αβαντάζ για την σημερινή πρόκριση του ΠΑΟΚ ασφαλώς ήταν η κόκκινη που πήρε ο Αντριάνο στο 33ο λεπτό που σίγουρα έφερε τα πάνω κάτω στα σχέδια του Καρέρα. Από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να σκοράρει δις ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο οπισθοχώρησε χωρίς ωστόσο να απειληθεί από την αντίπαλη ομάδα. Μπορεί να μην πήρε το τρίποντο ο ΠΑΟΚ σήμερα για να δώσει και άλλους βαθμούς στην Ελλάδα, πήρε όμως πολύτιμα χρήματα από την διοργανώτρια αρχή περίπου στα 5 εκατομμύρια. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους που συνέβαλαν σε ακόμα μια πρόκριση προς το όνειρο.