Καλή μπάλα απο ΠΑΟΚ και Αναγέννηση

0
811

Ένα ευχάριστο απόγευμα περάσαμε παρακολουθώντας την φιλική αναμέτρηση μεταξύ του ΠΑΟΚ Κομοτηνης και της Αναγέννησης Ποντιων Θρυλοριου. Δυο ομάδες που θα ειναι σην ιδια κατηγορία, στην Β, με τον ΠΑΟΚ να βασίζεται καθαρά σε παικτες απο την ακαδημία ενώ το Θρυλοριο σε ποδοσφαιριστες κυρίως απο την ευρύτερη περιοχή του χωριού. Απο ματς μονο θετικά μπορείς να αποσπάσεις αφού και οι δυο άφησαν πολυ καλα στοιχεία που μακάρι να τα δούμε και στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η Αναγέννηση Ποντιων πάτησε πολυ καλύτερα τον αγωνιστικό χώρο στο πρωτο ημίχρονο φτάνοντας σχετικά εύκολα στα αντίπαλα καρέ. Ειχε κάποιες καλές ευκαιρίες χωρις ωστόσο να δυσκολεύουν το γκολκιπερ του ΠΑΟΚ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να κουράζονται περισσοτερο, πολυ λογικό λογω εποχής, κατι που εχει αρνητικό αντίκτυπο στην ανάπτυξη τους.

Ο ΠΑΟΚ Κομοτηνής απο την άλλη αφού μπόρεσε και άντεξε την πίεση του πρώτου μέρος στην επανάληψη ειδαμε μια διαφορετικη ομάδα. Ωραίες οργανωμενες προσπάθειες, μαχητικότητα, καλό θέαμα καθώς και δυο γκολ. Το 1-0 έγινε απο τον Μουμίν Μερτ ενώ το 2-0 έγινε απο τον Σαλη Οσγους και έπειτα απο ομαδική προσπάθεια. Οι Πόντιοι μείωσαν με τέρμα του Γουσιου σπάνιας ομορφιάς, απευθείας απο κόρνερ.

ΠΑΟΚ Κομοτηνής : Μουσταφα Σαλη, Τουτουντζη Ερε, Σαλη Οσγους, Χατζηννακης, Μουμίν Μερτ, Χασαν Ιζετ, Καλπακιδης, Αντωνιαδης, Ρεντετζης, Γουλας, Τασχις Αλπασχαν

Αναγέννηση Ποντιων Θρυλοριου: Νταβανος, Αμανατίδης, Αρβανιτίδης, Καμενίδης, Ελευθεριάδης, Βασος, Τσαλίκης, Σαρακατσανης, Παγκοζιδης, Γουσιος, Μαυρίδης.