Έπαιξε νωθρά και εχασε το Κόσμιο

0
281

ο πρωτο του παιχνιδι εντός έδρας πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ Κοσμιου αφού χθες φιλοξένησε τον Εθνικό Αλεξανδρουπολης, ομάδα που θα βρει στο 1ο όμιλο της Γ Εθνικής. Ο αγώνας ειχε φιλικό χαρακτήρα προσελκύοντας περίπου 200 άτομα στο γήπεδο του ΔΑΚ. Ο Εθνικός στο τέλος πήρε την νίκη με σκορ 2-4 έχοντας σε καλύτερη μέρα τους περισσότερους παικτες του. Αντιθέτως ο ΠΑΟΚ κυμάνθηκε σε ρηχά νερα παρότι ειχε περάσει μπροστά στο σκορ με 2-1.

Το πρωτο ημίχρονο εχει ολο και ολο εξι φάσεις εκ των οποίων στις τέσσερις απο αυτές ειδαμε γκολ. Ο Εθνικός μολις στο 4ο σκόραρε με τον Γκαιδατζη για να ισοφαρίσει το Κοσμιο στο 35ο σε μια περίεργη φάση. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κυριακόπουλος με ωραία κεφαλια θα βάλει τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ, κατι που ωστόσο θα κρατήσει μολις ένα λεπτο μιας και ο Καρακασιδης θα φερει τις δυο ομάδες στα ίσα.

Το δευτερο σαρανταπενταλέπτο το Κοσμιο έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αλλα ο Εθνικός φαίνονταν πιο επικίνδυνος στις επιθέσεις του. Στο 64ο λεπτο το οριζόντιο δοκάρι θα σταματήσει το σουτ του Πεταλωτή, ενώ ένα λεπτο αργότερα ο Γκαιδατζης θα κανει το 2-3 με άψογο σουτ. Ο αγώνας θα ολοκληρωθεί με το εύστοχο  χτύπημα πέναλτι του Πατσιωρη κάνοντας το τελικό 2-4.

Εαν και απο τα φιλικά ματς δεν μπορείς να βγάλεις καθαρά συμπεράσματα, το Κοσμιο απο το πρωτο λεπτο φαινόταν να εχει ελλειψη καθαρού μυαλού. Οι ενέργειες που δημιουργούσε για να κανει παιχνιδι σχεδόν έπεφταν πάνω στους αντιπάλους παικτες με αποτέλεσμα να υπάρχει μια ασάφεια στο παιχνιδι του. Απο την άλλη ο Εθνικός μπορούσε με ευκολία να φτάσει τα αντίπαλα καρέ. Γκαιδατζης, Καρακασιδης και Μαρασλης κυριολεκτικά ήταν επικίνδυνοι οταν κατέβαιναν τα αντίπαλα καρέ. Το Κοσμιο φάνηκε να βρίσκει το εαυτό του στις αρχές του δεύτερου μέρους, αλλα με τις αναμενόμενες αλλαγές που εκανε ο Αιβάζης δημιουργήθηκε συγχιση.

ΠΑΟΚ Κοσμίου(Αιβάζης): Κεχαγιάς, Τριαντός, Τζατζανάς, Ζάγγουλος, Μουζασβίλι, Χατζητουλούσης, Κυριακόπουλος, Νάνος, Μαυράκης, Στοΐνοβιτς, Ρουμπιές.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης(Φλώρος): Μπινόπουλος, Μαλτέζος, Λύρατζης, Λίτσιος, Πεταλωτής, Πατσιώρας, Σιδηρόπουλος, Δεδελούδης, Γκαϊδατζής, Καρακασίδης, Μαρασλής